Úvod > Základní škola > Aktuality ZŠ > Od ovce ke svetru, od rostliny ke košili

Od ovce ke svetru, od rostliny ke košili

6.3.2019

„Od ovce ke svetru, od rostliny ke košili“ - i tak by se dal nazvat kurz určený pro zvídavé žáky. V rámci výuky dějepisu se ve středu 6. března vydala šestá třída do Sebranic čp. 8. Tam nás ve  starobylé světnici přivítala paní Kmošková, která ví o výrobě látek za dávných časů (a nejen o ní) úplně všechno.  Žáci se dozvěděli, jak dlouho trvá, než se z ostříhané ovčí vlny může uplést svetr nebo čepice, co práce a úsilí musel člověk vykonat, než  vypěstoval na poli len, absolvoval všechny důležité kroky jeho zpracování a nakonec utkal sukno, ze kterého mohly pak ženy ušít košili, kalhoty či kanafasové povlečení na peřiny. Zajímavé vyprávění bylo doplněno i praktickými ukázkami  zpracování lnu pomocí dobových nástrojů a zařízení. Vyvrcholením celé akce však bez pochyby byla možnost utkat si na malém ručním stavu vlastní kus látky.  Aby dílo rychle přibývalo, použily děti místo lněných nití vlnu a během chvíle si utkaly látky různých barevných kombinací. Dopoledne u Kmoškových jsme si všichni pěkně užili.

Foto z akce ZDE