Úvod > Základní škola > Aktuality ZŠ > Čtenářská gramotnost

Čtenářská gramotnost

18.2.2018

Asi není žádným přelomem zjištění, že čtení mezi mladou populací rychle upadá. Mluví o tom nejen odborná veřejnost, ale propadáme se rychle i v mezinárodních měřítcích. Stěžují si také zahraniční zaměstnavatelé. Není to schopnost jen něco přečíst, možná nahlas a pokud možno rychle. Je to docela "obyčejná" schopnost soustředěně číst, vnímat čtené a být o tom schopen přemýšlet. Ono se ale u nás moc nečte. A pokud ano, tak často povrchně, mechanicky... Jenže právě tohle je základní předpoklad pro další vzdělávání. Na jedné straně tak máme malou skupinu vášnivých čtenářů a na druhé skupinu velkou, která nečte téměř nic. Základ pro tuto schopnost, která právě kvůli svému významu a dramatickému průběhu, dostala zvláštní označení čtenářská gramotnost, se buduje a rozvíjí v rodině. V naší škole vyvíjíme stále větší úsilí pro podporu této činnosti. Pracuje tu tým učitelů, připojili jsme se k různým projektům a aktivitám.
Nyní jsme se pokusili nabídnout test svým žákům, který je upozorní, jak si v takové dovednosti vedou.
Podívejte se na snímcích, jak soustředěně se opravdu snaží v této výzvě uspět.