Úvod > Základní škola > Aktuality ZŠ > ZDRAVOhrátky

ZDRAVOhrátky

22.11.2023

V rámci projektu Pardubického kraje na podporu středních zdravotnických škol jsme ve středu 22. 11. s žáky 9. třídy navštívili Střední zdravotnickou školu ve Svitavách.

V nově zrekonstruované jídelně se sešlo 71 vybraných žáků z celého svitavského okresu, kteří se sem přijeli seznámit s obory praktická sestra a masér ve zdravotnictví. Ředitel školy a pozvaní hosté nás seznámili s programem celého dne, jenž byl opravdu pestrý.  Žáci byli rozděleni do šesti týmů, přičemž  postupně navštívili šest stanovišť. Na každém stanovišti se dozvěděli mnoho informací a zapojili se do nejrůznějších činností, při nichž prokazovali šikovnost, znalosti i paměť. Vyzkoušeli si v praxi také mnohé učební pomůcky a přístroje, například různé obvazové techniky, druhy masáží či resuscitaci na figuríně. Názorně jim byla předvedena i práce s externím defibrilátorem. Na dalších stanovištích se dozvěděli něco o krevních skupinách, pracovali zde se skutečnými krevními vzorky, u nichž určovali konkrétní krevní skupinu, seznámili se s anatomií kostry a funkcí jednotlivých lidských orgánů. Také se podívali do garáží, kde byl výjezd vozidel RZP s instruktáží pana záchranáře. Vybavení sanitky jsme tentokrát bohužel neviděli, protože posádky měly od rána výjezdy k reálným případům. Na všech stanovištích získávali žáci body, které se později  sečetly a vyhodnotily. Zde nám uteklo první místo o pouhé čtyři body. Na závěr proběhla soutěž týmů ve vědomostním kvízu. I zde se naši žáci umístili na krásném druhém místě. Celý den jsme si užili, žákům se akce i škola líbila.

Lidské orgány.jpgPraktické vyzkoušení obvazových technik (1).jpg

Seznámení s oborem masér (1).jpgUrčování krevních skupin.jpg