Úvod > Základní škola > Aktuality ZŠ > Velké Losiny a Dlouhé stráně

Velké Losiny a Dlouhé stráně

7.5.2019

V úterý 7. 5. 2019 si žáci 8. a 9. třídy sbalili své svačiny a teple se oblékli, protože je čekala exkurze do Jeseníků, konkrétně do Velkých Losin a na Dlouhé stráně.

Velké Losiny jsou známé nejen svou bohatou a zajímavou historií, staletou lázeňskou tradicí, ale i řadou cenných kulturních památek. Zcela právem k nim náleží také velkolosinská ruční papírna, která byla založena na sklonku 16. století. Žáci si měli možnost projít prostory Muzea papíru a hlavně Ruční papírnu, kde viděli vlastní výrobu papíru starou technikou. Ruční papír se zde stále vyrábí tradičním postupem z bavlny a lnu. Pro svou vysokou kvalitu a staletou trvanlivost se používá zejména ve výtvarném umění, pro významnou osobní i firemní korespondenci a hlavně pro reprezentační účely. Unikátní areál významné technické památky byl v roce 2001 vládou České republiky prohlášen národní kulturní památkou.

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně je unikátní stavbou. Vlastní nádrž je řešena jako podzemní dílo. Měli jsme možnost vidět obě její soustrojí v podzemní kaverně o velikosti 87,5 x 25,5 x 50 m. Podívali jsme se na dolní nádrž, která se nachází na říčce Divoká Desná. A hlavně jsme si obešli horní nádrž v nadmořské výšce 1350 m, která leží na seříznutém vrcholu hory Dlouhé stráně ve vyhloubené jámě se stěnami vysokými až 60 m. Obvodová sypaná hráz je dlouhá 1750 m a její stěny jsou utěsněny přírodním asfaltem z Albánie.

A zde je pár komentářů od žáků 8. a 9. třídy:

„Bylo to fajn.“

„Líbil se mi celý výlet, akorát nahoře byla strašná zima.“

„V autobuse byla dobrá nálada.“

„Nejvíc mě bavila horní nádrž, kde byl krásný výhled a mohli jsme se v květnu koulovat.“

„Podíval jsem se na místa, na které bych se asi jinak nepodíval.“

Foto ZDE