Úvod > Základní škola > Aktuality ZŠ > Projekt Konec, nebo začátek? – EXKURZE V PARDUBICÍCH

Projekt Konec, nebo začátek? – EXKURZE V PARDUBICÍCH

19.9.2019

Ve čtvrtek 19. září se 6. třída zúčastnila poslední části projektu o poznávání Pardubického kraje "Konec nebo začátek?"  Čekala nás exkurze do Pardubic.

Dopravili jsme se autobusy i vlakem a nejdříve se podívali do Tesca. Pak už na nás čekala u Zelené brány paní průvodkyně, která nás provedla po středověkých památkách z doby vlády pánů z Pernštejna a Pardubic. Zopakovali jsme si typické znaky tehdejších stavebních slohů na měšťanských domech a radnici. Cestou bylo chladno, ale ve starobylém kostele, kde  byl uložen k odpočinku jeden z pánů z Pardubic, bylo příjemně.

Poté, rozděleni na dvě skupiny, jsme navštívili  kryt civilní obrany, který byl vystavěn již v roce 1953 v blízkosti krásného renesančního pardubického zámku pro úkryt vojáků a možnost řízení ochrany obyvatelstva v případě napadení. Vyzkoušeli jsme si telefonování, ruční obsluhu klimatizace, naftový generátor na výrobu elektřiny a zahráli hru, která nás prověřila, jak se rozhodujeme v krizových situacích. Všichni naštěstí došli ke správné volbě a byli zachráněni.

Vyměnili jsme se s druhou skupinou a stejně jako oni se šli naobědvat na místní dětské oddělení Městské knihovny, kde jsme si mohli odpočnout při Harryho šachách nebo s hrami nebo knížkou v klubovně na polštářích.

Pak už jsme na pardubickém vlakovém nádraží nastoupili cestu zpět a měli štěstí, i když byly kolony a objížďky. Spoje nám navazovaly a my vše stihli. Výlet se povedl a žáci zúročili své vědomosti z předchozích dvou besed o Pardubickém kraji.

Foto ZDE

jiri_winter_neprakta_273.png