Úvod > Základní škola > Aktuality ZŠ > Návštěva papírny ve Velkých Losinách a elektrárny Dlouhé stráně

Návštěva papírny ve Velkých Losinách a elektrárny Dlouhé stráně

26.10.2021

Na naší škole se již stalo tradicí, že jednou za dva roky se žáci osmé a deváté třídy společně vydají na celodenní výlet, při němž navštíví dvě velmi zajímavá místa – muzeum papíru a manufakturu ve Velkých Losinách a přečerpávací vodní elektrárnu Dlouhé stráně. Exkurze se měla uskutečnit již v loňském školním roce, ale kvůli epidemii koronaviru se nekonala. O to větší radost nastala, když se vše podařilo zajistit letos.

V Dlouhých stráních jsme byli v úterý 26. října jednou z posledních výprav před ukončením letošní sezóny. Nejprve jsme si v informačním centru vyslechli přednášku o fungování elektrárny a zhlédli krátký film o její stavbě.  Poté jsme se vydali dlouhým tunelem do podzemní strojovny, ve které jsou umístěna dvě soustrojí,  a nakonec jsme vyjeli na nejvyšší vrchol k horní nádrži. Tam se někteří kolem nádrže vydali na delší procházku. Ačkoliv byl již konec října, počasí nám přálo a nabídlo krásné výhledy do okolní zalesněné krajiny s nedalekou nejvyšší horou Jeseníků - Pradědem.

Naší druhou zastávkou bylo místo neméně zajímavé – muzeum papíru ve Velkých Losinách spojené s manufakturou na jeho ruční výrobu. Zde jsme si prohlédli expozici věnovanou historii papíru a také jsme měli jedinečnou možnost na vlastní oči vidět, jak se papír vyrábí. Tato manufaktura je jedinou svého druhu v naší republice a patří rovněž mezi nejstarší v Evropě.

Obě exkurze se opravdu vydařily a všichni jsme si je pěkně užili.