Úvod > Základní škola > Aktuality ZŠ > Finanční gramotnost na 2. stupni

Finanční gramotnost na 2. stupni

11.12.2023

Stejně jako prvním stupni, tak i na druhém stupni se žáci zúčastnili besedy s Ing. Martinem Sládkem na téma Finanční gramotnost. Během dvou vyučovacích hodin si ujasnili pojmy jako rozpočet, hrubá a čistá mzda, finanční rezerva, půjčka, úvěr, inflace, dluhová past a investiční trojúhelník. V pracovním listu si vyzkoušeli hospodařit se svými financemi. Většina se přesvědčila o tom, jak je důležité vytvořit si finanční rezervu, která by měla být minimálně ve výši tří měsíčních platů. Rozlišovali mezi nutnými a vedlejšími výdaji. Přemýšleli, kde v rodinném rozpočtu ušetřit a jaká jsou úskalí investování. Žáci si také ověřili, jaké jsou jejich znalosti například o výši průměrné a nejnižší mzdy, výši starobního důchodu, kolik berou řadoví a vrcholoví sportovci.

Celá beseda probíhala v přátelském duchu. Byla inspirativní nejen pro žáky, ale i pro učitele.

Finanční gramotnost2.jpgFinanční gramotnost 3.jpgFinanční gramotnost.jpg