Úvod > Základní škola > Aktuality ZŠ > Recyklace očima mladých vědců

Recyklace očima mladých vědců

23.10.2023

V pondělí 23. října se žáci osmé a šesté třídy zúčastnili projektu Voda v rámci Recyklohraní. V první části si dvě zkušené lektorky povídaly se žáky o vodě. Mimo jiné odpovídaly na otázky, kde se voda na Zemi vzala, jakou má podobu, kolik jí je, kolik je pitné vody atd.

Praktická část probíhala u hasičské nádrže v Lubné a u rybníčku u palírny. Žáci se rozdělili do šesti skupin. Prováděli měření teploty a průhlednosti vody, hloubky nádrže, odebrali vzorky vody na měření sinic, pH, vzorky rostlin a malých živočichů, pozorovali život v nádržích.

Třetí část probíhala ve třídě, kde skupinky měřily pH vody z nádrží, určovaly, zda voda obsahuje sinice, pod mikroskopem sledovaly vzorky. Žáci se dozvěděli o kyselých deštích a měřili pH kyselé a zásadité kapaliny. Hovořili také o znečišťování vody.

Několik úryvků z hodnocení žáků:

• Dozvěděli jsme se se, že člověk nevydrží bez vody déle než 5 dní. Potom jsme šli k nádrži a rybníku a pozorovali různé věci. Moc jsem si to užil.
  • U nádrže a rybníku jsme měřili teplotu vody, nabrali řasy a vodu do zkumavky. Ve škole jsme si vzali mikroskopy a zkoumali řasy. Projekt mě docela bavil.
  • V nádrži jsme našli různé brouky. Ve škole jsme používali mikroskopy, takové proužky na pH, pipetu. Dál jsme ve skupině měli kartičky s názvem odpadu, kterým jsme přiřazovali, jak dlouho se rozkládá.
  • V pondělí jsem nevěděla, co nás čeká. Nakonec to byl super den a spoustu jsem se naučila.
  • Říkali nám informace o vodě, jak je důležitá pro život, jak mizí z planety. Takové dny bych uvítala častěji.
  • Co jsem si odnes? Voda je důležitá a je důležité, aby byla čistá. Plasty jsou špatný.

Projekt byl pro žáky poučný a zajímavý. Dozvěděli se mnoho nového o vodě, jejím znečištění i následném čištění a snad také pochopili důležitost existence pitné vody pro život na Zemi.

Měření pH vody.jpgMěření průhlednosti a hloubky vody.jpg