Úvod > Základní škola > Aktuality ZŠ > Čištění pramene Lubenského potoka s deváťáky

Čištění pramene Lubenského potoka s deváťáky

31.5.2023

Pan Michal Lehocký a paní Stanislava Bartošová z Lubenského okrašlovacího spolku uspořádali 31. 5. na Den otevírání studánek akci vyčištění pramene Lubenského potoka. Do dění byli zapojeni žáci 9. třídy.

Pramen se nachází zhruba 5 km od školy, nahoře v Lubenském lese, na hranici katastru se Širokým Dolem. Cestou jsme dělali několik zastávek, povídali jsme si o oteplování planety, o koloběhu vody i o důsledcích lidských zásahů (např. melioračních) do přírody. Dozvěděli jsme se zajímavosti o vzácně se vyskytujících bylinách rostoucích v blízkosti potoka. Poté, co jsme se vyšplhali k prameni, byly žákům rozdány pilky a jiné nářadí a všichni jsme se pustili do práce. Společnými silami jsme krásně vyčistili koryto potoka i samotný pramen od spadaných větví a kmenů stromů, ze kterých jsme zároveň stavěli hnízda pro lesní ptáky. Časem by prý, podle slov pana Lehockého, měla být na prameni zřízena studánka dostupná z nedaleké cyklostezky.

Krásný slunečný den jsme zakončili dobrým obědem ve školní jídelně. Všem patří velké díky za pomoc.

31. 5. Čištění pramene Lubenského potoka (7).jpg