Základní škola Lubná - Sebranice a Mateřská škola Lubná
Drobečková navigace

Úvod > Základní škola > Aktuality ZŠ > 1:0 für Deutsch. Das war super

1:0 für Deutsch. Das war superDatum konání:
12.6.2023

V závěru školního roku jsme se skupinkou šesti statečných žáků přijali velkou výzvu zúčastnit se a obstát v zajímavém soutěžním projektu „1:0 pro němčinu“, který vznikl ve spolupráci Goethe-Institutu s Česko-německou fotbalovou školou, Fotbalovou asociací České republiky a Herthou Berlín, za podpory Česko-německého fondu budoucnosti. Jeho účastnící musejí prokázat nejen svoje fotbalové dovednosti, ale rovněž znalosti v německém jazyce. Hlavní cenou pro vítěze byla cesta na fotbalový víkend s klubem Hertha BSC do Berlína.

Fotbal byl v pohodě, ale německy jsme neuměli nikdo ani pípnout, a proto jsme ihned po přijetí naší přihlášky do soutěže zahájili intenzivní měsíční rychlokurz německého jazyka zaměřeného na slovní zásobu z oblasti fotbalu, německé Bundesligy, fotbalových světových šampionátů i základních německých reálií.

V úterý 6. června jsme v zapůjčené dodávce SDH Sebranice v brzkých ranních hodinách zamířili do hlavního města, kde jsme v konkurenci dalších jedenácti týmů z celé ČR byli v očekávání těžkých soubojů nejen na fotbalovém trávníku, ale i u soutěžních stolů.

Nejdříve byl na programu fotbalový turnaj, který se odehrál na stadionu FC Zličín. Ve velice těžké šestičlenné skupině jsme narazili i na družstvo základní školy AC Sparty Praha, a proto jsme museli čtvrté místo považovat za úspěch a následný vítězný duel o 7. místo v turnaji nám určil výchozí pozici před druhou polovinou soutěže, která otestovala naši němčinu.

Jako první jsme absolvovali německé pexeso s fotbalovou tematikou, které prověřilo naši německou slovní zásobu, následoval fotbalový test. Poté přišel kvíz z německých reálií a na závěr ještě série otázek týkající se německé Bundesligy a historie světových šampionátů ve fotbalu. Vše v němčině včetně otevřených otázek. Odpovídali jsme nejlépe, jak jsme jen mohli a tajně doufali, že udržíme průběžnou sedmou pozici.

Závěrečné vyhlašování výsledků probíhalo od posledního místa k vítězi. Velké napětí vystřídala obrovská radost, když nás direktoriát soutěže vyhodnotil na senzační 4. příčce o pouhých 1,5 bodu od bronzu. Fotbalově nepřemožení Sparťani obsadili až 5. místo.

Úspěšný den jsme zakončili na pražském Rudolfinu, kde jsme se pomazlili a vyfotili s vystavenou trofejí Evropské konferenční ligy UEFA, o kterou se hrálo následující den v Edenu.

Naše mise byla splněna. Do Berlína sice nejedeme, ale alespoň jsme se trochu dotkli nového cizího jazyka a přesvědčili se, že pokud je správná motivace, může být jeho studium i docela zábavné.

Účastníci soutěže: Marek Mokrejš, Patrik Novotný, Dominik Novotný, Radim Renza, Václav Leksa a Matyáš Blažek.

Fotogalerie

Němčináři ZŠ Lubná-Sebranice.JPG