Úvod > Základní škola > Aktuality ZŠ > Mikuláš v Sebranicích

Mikuláš v Sebranicích

4.1.2019

Mikuláš v sebranické škole, to je oblíbená atrakce dětí prvního stupně, o které se mluví týdny dopředu. Každoročně pro nás žáci 9. třídy tuto zábavu připraví. Chápeme to jako lidovou tradici, ne jako strašení. V dohodnutých pravidlech je, že nikdo nesmí mít zakrytou tvář, ušpinit oblečení a vystrašit děti, (pokud je tedy dítě „nepřijme", musí „herec" odstoupit). Vždy se začíná v patřičném odstupu. Sledujeme, jak si děti užívají a celý výstup je moderován dvěma pedagogy, protože ti menší neodlišují představení od skutečnosti.
Reakce žáků jsou pestré, někdo přihlíží klidně, někdo s obavami, jiný bledne. V naprosté většině to děti akceptují, baví se, nebo se rozjíveně chlubí srdnatostí. Během několika pár minut se ale osmělí všichni, propukne živá komunikace a ozývají se pokřiky, typicky chlapci ukazují statečnost a pedagogové mnohdy musí "chránit"  jednotlivé postavy.  Potom už se mohou pravidla uvolnit a proběhnou soutěže apod. Na závěr pak postavy podarují všechny sladkostmi.

Na fotografie se můžete podívat v galerii.