Úvod > Základní škola > Aktuality ZŠ > Deváťáci ohromili krajskou soudní porotu

Deváťáci ohromili krajskou soudní porotu

28.5.2019

Žáci 9. třídy Aneta Renzová, Pavel Jána, Jiří Jílek a Jan Vostřel svými znalostmi v oblasti právního vědomí vybojovali úžasné 2. místo v krajském kole soutěže žáků základních škol Právo pro každý den. Soutěž se konala 28. 5. 2019 v nádherných novorenesančních prostorách Regionálního muzea Chrudim.

Smíšený čtyřčlenný tým ve velké konkurenci 17 týmů z celého Pardubického kraje si výborně poradil s 45 minutovým testem, ve kterém s přehledem zvládl odpovědět na všetečné otázky poroty týkající se různých oblastí právních nauk. Museli si poradit i s modelovými situacemi z každodenního života a určit, jak na ně pohlíží český právní systém. V bodovém hodnocení deváťáci převýšili i týmy z gymnázií, které soutěžily v samostatné kategorii.

Chtěla bych poděkovat organizátorům za přípravu celé akce, žákům za výbornou reprezentaci naší školy a hlavně jim popřát mnoho úspěchů v dalším studiu na středních školách a ubezpečit je, že právní vědomí se jim určitě v každodenním životě mnohokrát bude hodit.

Zvládli byste test také? Zde jen pár otázek na ukázku:

1. Jakým způsobem může být se zaměstnancem rozvázán pracovní poměr?
  2. Kdy končí vyživovací povinnost vůči dětem?
  3. Vyjmenuj pět pravomocí Prezidenta České republiky?
  4. Jaký je rozdíl mezi nedbalostním a úmyslným trestným činem? Uveďte příklady.
  5. Šestnáctiletý mladík byl přistižen při řízení motorového vozidla. Dopouští se nějakého protiprávního jednání, pokud ano, jakého?

Foto ZDE

právo_kraj1.jpgprávo_kraj2.jpg